Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Burun görsel olarak yüz estetiğimizin en belirgin organıdır ancak en önemli işlevi sağlıklı ve kaliteli nefes almamızı sağlamasıdır. Borundan alınan nefes işitilir, nemlendirilir, ve havadaki zararlı partiküllerden temizlenir. Bu nedenle ağızdan alınan nefese göre daha kalitelidir.

Kimi zaman doğumsal, geçirilmiş kazalar yada cerrahilere bağlı olarak burundan nefes alma güçlüğü oluşabilir. Normal yaşantımızda fark etmesek de spor aktivitelerinde nefes alma güçlüğü yasayabiliriz. Nefes alma zorluğunda en sik karşılaştığımız durum burun orta hattında bulunan septum ismini verdiğimiz yapının eğriliğidir. Türk halkı genetik olarak septum deviasyonundan mustarip olsa da travmalar ve bazı cerrahiler sonucu da eğrilikler görülmektedir. Diğer bir nefes alma zorluğu sebebi havanın burun içinde türbülansını sağlayan konka (halk arasında burun eti) dediğimiz yapıların şişmesi ve büyümesidir. Bu mevsimsel ve alerjik olarak da olabilir kronik hale de gelmiş olabilir. Kimi zaman ilaç kimi zaman cerrahi tedavi gerektirir.

Burun sekil değişikliği istemeyen sadece nefes sıkıntısı için tedavi isteyen hastalarda bu yapılardaki bozuklukların düzeltilmesine yönelik ameliyatlarla çözüm bulmak mümkündür.

Estetik kaygı ile başvuran hastalarda mutlaka detay hava yolu muayenesi yapmak eğer eğrilikler varsa bunları belirleyip estetik ameliyat ile ayni anda düzeltmek gerekir. Burunu küçültmek amaçlı yapılan estetik ameliyatlarda ise ameliyat sonucunda hava yolunda herhangi bir daralma olup olmayacağı belirlenerek buna karşı önlemleri alarak ameliyatı gerçekleştirmek fonksiyonel bir burun estetik ameliyatı yapmak azlimdir.

Unutmamak gerekir ki güzel görünmek için yapılan burun ameliyatları sonrası hayati önem taşıyan nefes problemine maruz kalmamak lazımdır. Bu nedenle ameliyat öncesi hava yolu muayeneniz sonrasında doktorunuzdan mutlaka bu konuda bilgi alin.