Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Meme Büyütme Estetiği

Silikon İmplant (Protez) ile meme büyütme ameliyatları, son dönemde en çok yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesidir. Bu ameliyatla ilgili yazılanların fazlalığından dolayı bir çok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Hastalar, bu bilgiler doğrultusunda çoğu zaman, teknik detayların üzerinde sorular ile doktora başvurmaktadırlar.

Meme büyütme ameliyatlarında üç teknik detay bulunmaktadır. Bunlar; protezin tipi, nereden yerleştirileceği ve hangi plana yerleştirileceğidir. Bu detaylar, her hastanın ihtiyacına göre değişim göstermekte ve en uygun yöntem doktor tarafından belirlenip hastaya sunulmaktadır.

Protez ;meme başı çevresi, meme altı oluğu veya koltuk altında yapılan girişimle yerleştirilmektedir. Ameliyat sonu kalacak olan izin nerede olacağı; meme tipi, yapılacak girişimin yeri ve hastanın izin nerde kalmasını istediğine göre belirlenebilir.

Protezler, içerik ve şekillerine göre ele alınmaktadır. Dışı silikon olup, içi serum fizyolojik (tuzlu su) ile doldurulan protezler ve son dönem kullanımı artan, içi silikon jel (koheziv jel) ile dolu olan protezler bulunmaktadır. Protezler, şekil olarak yuvarlak yada damla (anatomik) olmak üzere 2‘ye ayrılır. Meme dokusunun durumu, meme üst bölgesindeki dekolte kısmının durumuna göre kullanacak protez tipi seçilir. Damla protez en iyi seçenektir diye düşünmek doğru bir yaklaşım değildir. Memenizin sonuçta alacağı şeklin ne olacağını belirlemek daha doğrudur.

Protezin yerleştirileceği planlar ise; “kas altı”, “meme arkası” ve “çift planlı “olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Protezin, en doğal ve ele gelmeyecek şekilde yerleştirileceği planı seçmek en doğrusudur. Kas altı yerleştirme her hasta için en iyi sonucu verir demek doğru değildir. Göğüs duvarı şekli meme dokusunun tipi planı belirlemekte önemlidir.

But teknik detaylarla ilgili isteklere yönelmektense hastanın meme büyüklüğü, meme şekli ,ameliyat sonrası izin nerede kalmasını tercih ettiği ,dekolte bölgesi ve memeler arası oluğun şekli ile ilgili isteklerini tariflemesi daha doğrudur. Bu istekler doğrultusunda, vücudun anatomik yapısına en uygun doğal görünümlü bir meme elde etmek mümkün olacaktır.