Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Meme Küçültme Estetiği

Omuzlarımdan büyük bir yük kalktı tarifini anlatan yegane ameliyat meme küçültme ameliyatıdır. Hastaların çoğu ameliyat sonrası keşke daha önce bu işi yaptırsaydım derler.

Türk kadınının genetik yapısı nedeniyle büyük çoğunluğunun derdi gereğinden büyük memelerdir. Araya giren gebelikler ve kilo alıp verme memelerde daha da büyüme ve sarkmalara neden olur. Büyük memeleri saklamak için hafif kambur yürüme ve kıyafet özgürlüğünden mahrum kalmalarla başlayan, spor aktivitelerine katılamama ve sosyal çevrede rahat davranamaya kadar ilerleyen sıkıntılar görülebilir. Boyun ve sırt ağrıları, meme altında pişik, omuzlarda sutyen askılarının basısına bağlı iz şikayetlerde cabasıdır.

Meme küçültme ameliyatlarında , memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesi hedeflenir. Temel olarak 3 temel işlem yapılır. Bunlar fazla yağ ve meme dokusunu alarak memeyi küçültmek, sarkmış meme başını normal yerine asmak ve fazla deriden kurtularak memeye daha doğal bir görünüm kazandırmaktır.

Meme gelişimini tamamlamış ve büyük memesi olan tüm hastalar bu ameliyat için uygundur. Doğum yapmamış bayanlarda en sık merak edilen konu ameliyat sonrası emzirmedir. Güncel tekniklerle meme dokusunun, süt kanallarının ve meme başının korunması ile süt vermeye etki minimaldir. Yapılan bir çok çalışmada ameliyat olmuş bayanların ameliyat olmayanlarla yakın oranlarda emzirebildiklerini ortaya koymuştur.

Diğer bir konu da ameliyat sonrası izlerdir. Meme küçültme ameliyatlarında izsiz bir sonuç ne yazık ki mümkün değildir. Kimi zaman meme başında yuvarlak ve aşağıya doğru uzanan düz bir iz kalırken, kimi zaman da buna meme altında kalacak bir iz eklenerek ters T seklinde izler kalır. Ancak zaman içinde bu izler silikleşerek çok fazla fark edilmeyecek hale gelirler.

Ameliyat öncesi yaşınıza uygun olarak ultrason ya da mamografi ile kanser taramalarınız yapılır. Ameliyat sırasında çıkarılan dokular da patolojik incelemeye tabi tutulurlar. Çeşitli çalışmalarda meme küçültme ameliyatlarında memenin hacmi küçültüldüğü için kanser riskini azalttığı da tespit edilmiştir.

Daha kaliteli bir yaşantı, sosyal cevrede daha rahat olmak ve kıyafet özgürlüğünüzü kazanmak için bu ameliyatlar plastik cerrahinin size sunacağı en iyi seçenektir.