Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Meme Dikleştirme Estetiği

Kadın vücut estetiğinin en önemli parçalarından birisi dolgun ve dik memelerdir. Ancak ilerleyen yaş, doğumlar ve bazen kilo alıp verme ile memelerde şekil bozuklukları ve sarkmalar meydana gelebilir. Memenin toparlanarak fazla cildin alındığı ve meme başının olması gereken yere taşındığı, Mastopeksi dediğimiz ameliyat ile bu durum düzeltilebilir.

Mastopeksi, ya da diğer adıyla meme dikleştirme ameliyatı, özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde, ayrıca menopoz ve kilo verme sonrasında ve yerçekiminin de etkisiyle memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın meme dokusunda oluşan hacim kaybı, deride gevşeklik ve çatlaklarla kendini gösteren sarkıklık (meme pitonu) ile başvuran hastalarda estetik olmayan görüntüyü düzeltmek amacıyla yapılan bir ameliyattır.

Meme hacminde ileri derecede azalma var ise ve ameliyat sonrası sadece fazla deri çıkarıldığı halde bile memeler çok küçük kalacak ise ameliyata silikon protezler de eklenerek memenin tekrar hacim kazanması sağlanabilir.

Bu ameliyatlar için tanımlanan birçok teknik vardır ve muayeneniz sonucu size en uygun teknik size sunulur. Tekniğe gör zaman içinde silikleşerek belirsiz hale gelecek olan izlerinizin yeri de belirlenmiş olur. Ameliyat, sadece meme başı etrafı, yada buna ek aşağıya doğru inen düz bir çizgi, kimi zaman da ters T seklinde iz bırakacak tekniklerden biri ile yapılır. Bu izler her zaman sutyen içinde kalacağından dekolte kıyafet seçiminizi engellemez.

Dikleştirme ameliyatlarında en sık karşılaştığımız soru bu işlemin kalıcılığıdır. Bu, hastanın meme ve cilt dokusunun durumuna bağlıdır. Zaman içinde mutlaka bir miktar sarkma oluşacaktır ancak bu, ameliyat öncesi sarkma hızına göre oldukça azdır.

Meme şekliniz, doku dolgunluğunuz ve kullanılacak tekniklere göre sizi değerlendirip istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlayacak yegane doktor bir plastik cerrahtır.