Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Genital bölgenin farklı yerleri farklı boyutlarda şişebilir. Erkeklerde penis ve skrotum, birlikte veya ayrı ayrı şişebilir. Bazı hastalarda skrotum o kadar şişer ki hasta yürüyemeyecek hale gelebilir. Şişlik arttıkça penis skrotumun içine gömüleceğinden idrar yapma ve cinsel aktivite esnasında yetersizliğe yol açabilir.

Kadınlarda vajenin iç ve dış dudakları (labiumlar) genellikle etkilenir ve şişer. Bu dudakların şişmesi kadınlarda da idrar yapma ve cinsel aktivite bozukluklarına yol açar. Genital bölgede yanma tarzında bir ağrı da belirtilerden biridir. Şişlik ilerledikçe deride kuruluk, kalınlaşma, pullanma ve siğil oluşması gibi değişiklikler ortaya çıkar. Bu bölge sürekli sıcak, nemli olduğundan ve deride sık sık çatlaklar oluştuğundan bakterilerin tutunması ve üremesi için iyi bir ortam oluşturur.

Bu durum sonucunda her hasta için değişen sıklıkta selülit atakları söz konusudur. Bu ataklar esnasında genital bölge kızarık, sıcak ve hassastır, şişlik daha da artar. Enfeksiyon etraf deriye yayılarak daha geniş bir alanı etkileyebilir. Bazı hastalarda genital lenfödemin ilk belirtisi bu selülit tablosu olabilir.

Genital bölgede mantar enfeksiyonlarına sık rastlanır ve tedavisi güçtür. Çok rahatsız edici bir diğer durum da deride oluşacak çatlaklardan dönem dönem lenf sıvısı akmasıdır. Bu akıntı genelde birkaç gün sürer ve uygun şekilde tedavi edilmezse devamında yeni bir enfeksiyona sebep olur. Şişlik arttıkça cinsel bozukluklar görülür. Erkelerde iktidarsızlığa veya sertleşme sırasında ağrıya sebep olabilir. Kadınlarda da ilişki sırasında ağrı ve libido azalmasına sık rastlanır.