Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Genital lenfödemin cerrahi olmayan tedavisinde bası giysileri, çok katlı bandajlar, egzersiz ve manuel lenf masajı kullanılır. Bası giysileri genellikle hastaya özel yapılan tayt veya şort şeklindedir. Giyildiğinde hasta hem kendini daha konforlu hisseder, hem de şişlik azalır. Çok katlı bandajlar da şişliklerin azaltılması için deneyimli fizyoterapistler tarafından uygulanması gereken bir diğer yöntemdir. Genital lenfödemin tedavisini üstlenecek fizyoterapistin bu konuda özel bir eğitimden geçmiş olması gerekir. Çünkü genital lenfödem tedavisi, kol ve bacaklarda görülen lenfödemin tedavisinden bazı farklıklıklar gösterir. Ülkemizde lenfödem fizyoterapisti son derece az olup, genital lenfödem konusunda uzmanlaşmış fizyoterapist bulmak ayrıca çok güçtür.

Uygun egzersiz, lenfödem tedavisinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Tüm lenfödem olgularında olduğu gibi genital lenfödem için de en uygun egzersiz yüzme veya suda yürüme egzersizleridir. Yüzme esnasında suyun desteği ve basıncı ile şişlik azalmaktadır. Ancak genital lenfödemi olan hastaların yüzebilmesi için cilt bakımlarını iyi yapmaları ve ciltlerinde çatlak gibi enfeksiyona yatkınlık yaratacak yaraları olmamalıdır. Yürüme ve bisiklete binmek de önerilen egzersizler arasındadır. Ancak bu egzersizler yapılırken hasta mutlaka bası giysisi veya bandaj kullanmalıdır. Kadın hastalar, karın ve diyafram egzersizlerinin yanında “pelvik taban egzersizleri” adı verilen bazı hareketleri de uygulayabilirler. Ancak tüm bu egzersizlerin bir fizyoterapist denetiminde yapılma zorunluluğu vardır.

Lenf drenaj masajları lenfödem tedavisinde çok önemli yer tutar. Manuel lenfatik drenaj masajı, deneyimli ve eğitimli fizyoterapistler tarafından uygulanır. Çok hafif ve ağrısız bir masajdır. Bu masajla şişliğe sebep olan sıvı, ödemli genital bölgeden, daha kolay boşalabileceği sağlam vücut bölgelerine doğru uzaklaştırılır. Bu masajın daha basit bir çeşidi hastalara veya hastanın bakımını yapan yakınlarına öğretilerek hastaların kendi tedavilerine evde devam etmeleri sağlanabilir.