Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Gebelik esnasında kalp ve dolaşım sisteminde önemli değişikliler oluşur. Kan damarları genişler ve bu genişleme sebebiyle toplam kan miktarı yeterli olmaz. Kan miktarını artırmak amacıyla böbreklerden su ve tuz atılımı azalır. Bu durum vücutta 6-8 litreye kadar fazladan sıvı tutulmasına neden olur. Kandaki proteinlerin seyrelmesi nedeniyle damarlardan dokulara sıvı kaçışı olur. Vücuttan sıvı atımına neden olan hormonun etki edici seviyesindeki değişiklikler sebebiyle sıvı tutulumu oluşur. Gebeliğin sonunda sağlıklı kadınların yaklaşık %80 inde ödem mevcuttur.

Gebelik esnasında lenfatik sisteme olanlar konusunda çok az şey bilinmektedir. Eğer kan damarlarında bir genişleme oluyorsa aynı şey lenf damarlarında da oluyor olabilir. Bu durumda lenf sıvısının boşaltılmasındaki etkinlikleri azalabilir. Normalde lenfatik boşaltım sisteminde doku sıvısındaki artışları tahliye etmek amacıyla bir aktivite rezervi vardır. Ancak genetik veya yapısal zayıflık nedeniyle sınırda çalışan (lenfödem oluşturacak kadar ciddi seviyede değil) bir lenfatik sistem var ise gebeliğin neden olduğu ek yük nedeniyle lenfatik sistem yetersizliğine bağlı ilk “şişlikler” oluşabilir.

Gebelik esnasında ödem riskini artıran diğer sebepler kilo alımı ve egzersiz miktarındaki düşüştür. Sıvı tutulumu gibi obezite de kiloyu artırır. Zayıf yapılı bayanlar ilk 10 hafta içinde 1 kg kadar kilo alabilirken obeziteye meyilli bayanlar daha fazla miktarda kilo alırlar. Bu tür kilo alımı öncelikle bacaklarda olacak şekilde lenf akışını olumsuz etkiler. Gebelik esnasında egzersiz miktarı önemlidir. Hantallaşma ve yorgunluk hissi nedeniyle egzersizler yürüme şeklinde yapılır. Egzersiz bacaklardaki lenf drenajı için önemlidir. Diğer kan damarları gibi bacaklardaki toplardamarlar da genişlerler. Oluşan varisler nedeniyle bacaklarda sıvı göllenmesi oluşur ve bu sıvı dokulara sızarak ödemi artırır.