Lipodem Danışma Hattı: +90 543 544 LIPO (5476)

Lipödem ve Lenfödem Tedavisi - Süpermikrocerrahi - Estetik Cerrahi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Lenfatik sistem, lenf kanalları ve lenf nodlarından oluşur. Boyun, koltuk altı ve kasık gibi bölgelerde çok sayıda bulunan lenf nodları, lenf kanallarının bu bölgelerden geçerken bağlantı yaptıkları oluşumlardır. Genel olarak lenf sıvısını süzerek kana karıştırma işlevi görürler ve vücutta üretilen lenf sıvısının yaklaşık yarısı boyundaki ana lenf kanallarıyla kana karıştırılırken diğer yarısı lenf nodlarından geçerken süzülerek kana karışırlar. Damarlı lenf nodu transferindeki amaç, nakledilen lenf nodlarının bu işlevinden yararlanarak lenfödemi tedavi edebilmektir.

Süpermikrocerrahi için uygun lenf damarı bulunmayan hastalarda, boyun, kasık veya koltukaltı gibi lenf nodlarının yoğun bulunduğu bölgelerden bir miktar lenf nodu damarlarıyla birlikte lenfödemli uzva mikrocerrahi yöntemlerle nakledilir. Altı ay - bir yıllık bir iyileşme döneminin ardından lenf nodları işlev kazanarak lenf sıvısını süzmeye başlar.

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için bir kaç gece hastanede kalışın ardından hastaya 10-15 gün istirahat önerilir. Hasta daha sonra günlük yaşantısına dönebilir.